Istnieje dziesięć podstawowych szczepów winorośli, które są wizytówką danego wina i decydują o jego charakterze:
Pięć klasyków czerwonych:
- Cabernet Sauvignon: Najbardziej popularna odmiana czerwona. Daje wina o głębokiej barwie i aromacie, n.p. wina w Bordeaux z Medoc, które cechuje wyjątkowa długowieczność.
- Pinot Noir: szczep z którego wytwarza się czerwone burgundy. Z czasem barwa wina nabiera koloru ceglastego i intensywnego zapachu. Używa się go także do produkcji szampana.
- Merlot:. Nadają winu łagodności. W regionie Bordeaux uprawiane głównie w okolicach Libourne, w Saint – Emilion i Pomerol). Łączy się je często ze szczepem Cabernet Sauvignon.
- Syrah: otrzymuje się z nich doskonale ciemne, mocne wina, Uprawia się go m.in. w dolinie Rodanu (Cotes-du-Rhone), to szczep bardzo popularny również w Australii.
- Cabernet Franc: szczep szczególnie rozpowszechniony w rejonie Bordeaux Daje wino aromatyczne. Często wykorzystywany do mieszanek z Merlot i Cabernet Sauvignon.
I pięć klasyków białych:
- Chardonnay: najpopularniejsza odmiana białych winogron. Powstają z niego wina wytrawne, średnie i ciężkie. Daje klasyczne białe burgundy (Chablis). Jedna z trzech odmian winogron używana do produkcji szampana.
- Sauvignon Blanc: z tej odmiany powstają najczęściej bardzo wytrawne, świeże wina białe, smakujące najlepiej, gdy są młode (Sancerre i Puilly Fume). Uprawia się głównie nad Loarą.
- Gewurztraminer: szczep alzacki. Wytwarza się z niego głównie aromatyczne, mocne białe wina wytrawne, a także bardzo szlachetne, półwytrawne.
- Riesling: odmiana niemiecka, dająca wspaniałe lekkie białe wina, zarówno wytrawne jak i słodkie.
- Muscat: szczep rozpowszechniony na południu Francji. Daje wina białe i bardzo aromatyczne. Szczep, z którego produkuje się wina słodkie.
Warte uwagi są też:
- Gamay: czarne winogrona stosowane głównie do produkcji lekkich win czerwonych, szczególnie smacznych kiedy są młode. Wytwarza się z nich, n.p. słynne młode Beaujolais, które pija się, zaledwie w kilka tygodni po zbiorach.
- Sangiovese (Chianti, Brunello di Montalcino) i Nebiolo (Barolo i Barbaresco): włoskie szczepy czerwone, typowe dla Toskanii.